Blog

Yemek Odası Dekorasyonu İçin 5 Yaratıcı Öneri

yemek odası dekorasyonu

Sevdiklerinizle beraber keyifli yemekler yiyip hoş sohbetler edeceğiniz yemek odaları, evlerin en neşeli bölümlerinden bir tanesidir. Birkaç basit ipucuyla yemek odası dekorasyonu fikirlerinizi farklı bir boyuta taşıyarak burada hoş bir atmosfer yaratabilirsiniz.  Hem kullanışlı hem de estetik görüntüsüyle evinizin odak noktası haline gelecek yemek odası için gelin birkaç yaratıcı öneriyi inceleyelim.

yemek odası dekorasyonu

Aynalarla Yemek Odanıza Ferah Bir Hava Katın

Aynalar, evin farklı odalarında kullanılabilen objelerdir. Kullanışlı olmasının yanı sıra estetik bir görüntü imkanı da sağlayan aynalar, çeşitli modelleriyle evlerin farklı noktalarına kolaylıkla uyum sağlar. Yemek odanızda yer vereceğiniz aynalarla basit algılar yaratabilir, odanın atmosferini değiştirebilirsiniz.

  • Odanızdaki mobilyalarla uyumlu bir şekilde seçeceğiniz ayna ile yemek odanızın görüntüsünü şık bir forma büründürün. Diğer mobilyalarla ahenk yakalayacak olan aynalar, odanın görüntüsünü elit bir havaya taşır.
  • Özenle planladığınız yemek odası dekorasyonu için tercih edeceğiniz aynalar, ortamda bir genişlik algısı yaratır. Özellikle küçük yemek odalarında işe yarayacak olan bu yöntem, odanın daha ferah ve geniş görünmesini sağlar.
  • Renkli ve ilginç tasarımlarıyla dikkat çeken aynalar, yemek odanız için birebir. Aynanızın yanında yer vereceğiniz tablolarla duvarınıza hareket katabilirsiniz. Oldukça modern bir görüntüye sahip olan bu tasarım ile yemek odanızın havasını değiştirebilirsiniz.
  • Ayna ile tüm bir duvarı kaplamak oldukça cesur bir hareket olacaktır. Tüm duvarı ayna ile kaplamanız durumunda, yemek masanızın bile daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Oturma Alanınızı Renklendirin

Yemek odalarında oturmak için ayrı bir alan yaratmak popüler bir fikir değildir. Ancak yemek odası dekorasyonu fikirleri arasında popüler olmasa da yaratıcı bir fikir olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yemek odalarından ayrı bir görüntü yakalamanıza imkan sağlayacak olan bu fikir ile yemek odanızda farklı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Yemek masasıyla uyumlu bir şekilde tercih edeceğiniz oturma takımı, sandalyelere olan ihtiyacınızı da ortadan kaldırır.

Yemek masanızın etrafına U formunda bir oturma takımını konuşlandırabilirsiniz. Bu sayede modern bir görüntüye kavuşacak olan yemek odanız, çarpıcı görüntüsüyle hem sizi hem de misafirlerinizi tatmin edecek. Yemek yerken aynı zamanda rahat bir oturma takımında oturmak, konforlu bir seçenektir. Bu seçeneği yemek odası dekorasyonu planlarınızda değerlendirerek odanın modern ve konforlu bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yemek Odanızda Desenlere Yer Verin

Yemek odanızı tasarlarken aklınıza gelen ilk fikir, muhtemelen düz renklere sahip mobilyaları tercih etmekten yana olacaktır. Ancak biraz yaratıcı düşünmekten zarar gelmez. Düz renklere sahip mobilyalar yerine çeşitli desenleri bir araya getirerek yemek odanızın daha hareketli görünmesini sağlayabilirsiniz. Farklı desenleri bir araya getirerek estetik bir sentez yapın. Bu yemek odanızın oldukça renkli ve modern görünmesini sağlayacaktır.

Sandalye kılıflarından duvar kağıdına kadar birbirine uyumlu desenleri tercih ederek yaratıcı bir tasarım uygulayabilirsiniz. Desen konusunda özgür hissedin! Farklı desenleri de birbirleriyle harmanlayarak şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Yemek masanızın üzerinde yer alan desende yer alan renkleri duvarlara taşıyın.

Tablolarda yer vereceğiniz detaylar yemek odası dekorasyonu noktasında tercih ettiğiniz desenli mobilyalarla uyum sağlasın. Hareketli ve modern bir görüntü yakalamanıza yardımcı olacak desenleri hayal gücünüze bağlı olarak dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

Farklı Kılıflar Kullanın

Yemek odanızda kullanacağınız yemek masası, satın almanızla beraberinde sandalyeleriyle tarafınıza teslim edilir. Bu sandalyeler tek bir forma ve görüntüye sahiptir. Zamanla aynı sandalyeleri kullanmak, odanın size sıkıcı görünmesine sebep olabilir. Bu noktada onları atıp yerine yenisini alma fikri biraz tuzlu bir fikir olacaktır. Bu nedenle sandalyeleriniz için farklı kılıflar kullanarak bir illüzyon yaratabilirsiniz.

Sandalyelerinizi kaplayacağınız kılıflar birbiriyle aynı olacağı gibi birbirinden bağımsız ancak uyumlu renk ve desenlere de sahip olabilir. Yemek odanızın daha sofistike görünmesini sağlayacak bir yemek odası dekorasyonu yapmak istiyorsanız eğer, kılıflarınızı ortamda baskın olan renge uyumlu olarak tercih edebilirsiniz. Tam tersi, ortamın daha modern ve hareketli görünmesini istiyorsanız, baskın renklerin kontrastlık yaratan tonlarını ya da bambaşka tonları tercih edebilirsiniz. Yapacağınız tercihlerle yemek odanızın havasını değiştirebilirsiniz.

Tavanı Renklendirin: Aydınlatmalar ve Farklı Desenlere Yer Verin

Yemek odanızın tavanını renklendirerek ortama farklı bir atmosfer katabilirsiniz. Rustik kirişler ve farklı desenlere, renklere yer veren duvar kağıdı kaplamalarıyla tavanınızda farklı bir hava yakalayabilirsiniz. Şık ahşap mobilyalarla birleşecek olan bu desenler ortamın daha modern görünmesini sağlar. Aynı zamanda tavanda yer vereceğiniz avizeler de yemek odası dekorasyonu için önemli bir yer tutar.

Ortamda yaratmak istediğiniz havaya karar verdikten sonra avize seçiminizi yapabilirsiniz. Eğer daha modern bir görüntü yakalamak istiyorsanız, endüstriyel modelleri tercih edebilirsiniz. Tek ve ya çift lambalı avizelerle ortamın daha yenilikçi görünmesini sağlayabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz diğer bir model olan sarkıt ve taşlı avizeler, yemek odanızın daha klasik bir görüntüye kavuşmasını sağlar. Yemek odanızdaki mobilyalara ve baskın renklere uyumlu olarak tercih edeceğiniz avize modelleri, ortamdaki atmosferi tazelemenize yardımcı olur.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir