Blog

Yatak Odası Takımı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yatak odası takımı seçerken ilk olarak hangi dekorasyon tipinin yansıtılmak istendiğine ardından ise yatak odası takım parçaları ile elde edilmek istenilen konfor düzeyinin ne olduğuna dikkat edilmelidir. Modern, rustik, klasik, İskandinav, endüstriyel ve country dekorasyon tiplerinin tümü için farklı parçaları kullanmak gerekir. Bu kapsamda yatak odası takımlarında tasarım detayları ele alınarak seçimler yapılmalıdır.

Diğer yandan konforu ön plana almak isteyen ve geniş eşyaya sahip olan kişiler bazalı model ile modern tasarım detaylarını buluşturan yatak odası takımlarını seçerek, tüm ihtiyaçlarına çözüm bulurlar. Hem ek bir depolama alanı sunan hem de zarafeti yansıtan bu modeller modern dekorasyonun vazgeçilmezleri arasındadır.

Dekorasyonda Hareketi Seveler Yatak Odası Seçimi Nasıl Yapmalı?

Dekorasyonda hareketli ve dikkat çekici parçaları kullanmayı sevenler, tabi ki de kapitone yatak başlığının yer aldığı yatak odası takımlarını tercih etmelidirler. Çünkü kapitone model hem takıma şık bir hareket katar hem de el işçiliğini ön plana alır. Aynı zamanda kapitone modeli var etmek için kullanılan kare veya oval formlu gold, gümüş tonlu zımbalar ise dekorasyonda parıltıyı dengeli şekilde sunarlar.

Bu takımlarda baza tipli veya klasik model yatak tercih edilebilirken, sürgü kapaklı dolap modelleri ise vazgeçilmez parçalar olarak dekorasyonda yer almalıdır. Hareketli ve spor-şık bir yatak odası için sürgülü ahşap gardırop, kapitone detaylı yatak başlığı, baza yatak, ahşap 2’li komodinden oluşan bir takım seçimi ideal görüntüyü sağlar.

Komodinler ise metal kulplu veya sade şekilde tercih edilebilir. Çarpıcı görünümü bir adım öne taşımak için ise aynı parçaları içeren yatak odası takımlarının siyah aynalı gardıroba sahip olan modelleri ideal görünümü yansıtacaktır.

Ahşap Tasarımlı Yatak Odası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ahşabı dekorasyonda kullanmaktan asla vazgeçemeyenler, komodin, gardırop ve yatak ayakları ahşap ile tasarlanmış olan takımları tercih etmelidir. Ahşap takımlarını tercih ederken ise dekorasyonda dengeyi sağlamak amacı ile takımda ahşaba uyumlu diğer detaylara da yer verilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Örneğin sadece koyu renkli ahşap kullanımı ile tasarlanmış olan yatak odası takımları odanın genelinde ağır bir hava oluşumuna yol açabilir. Daha aydınlık ve modern bir dekorasyonu desteklemek için ise yatak gövdesi kumaş kaplama ile tasarlanmış, yere desteği sağlayan panel kısmı ise ahşap olarak eklenmiş bir yatak tipi tercih edilmelidir. Bu yatak modeline sahip olan takımlarda, ahşap dolaplar ise aynalı ve sürgülü kapaklı olmalıdır.

Takımda yer alan aynalı dolaplar odada derinliği, geniş görünümü sağlarken, odaya dolan gün ışığının ise her alanda dağılmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda ahşabın taze ve doğal rengi, dokusu ve yarattığı hava yatak odasında daha net biçimde hissedilir. Komodinler ise saklama alanı sağlamaları açısında çekmeceli olarak tercih edilip, kullanımda avantaj yakalanır.

Rustik ve Endüstriyel Stil Tutkunları Nasıl Bir Yatak Odası Seçmelidir?

Son dönemlerin en çarpıcı dekorasyon tiplerinden olan endüstriyel stil, siyah metal detaylarının ve doğal masif, işlenmemiş ahşabın gücün birleştirir. Doğaya yakın olduğu kadar dekorasyonda gücü de simgeleyen bu stil özellikle eskitme tip aksesuarlar ile yaratılır.

Endüstriyel yatak odası dekorasyonunda siyah camlı ve sürgülü kapılara sahip bir dolabı içeren yatak odası takımı tercih edilmelidir. Dolabın ahşap kasası çevresinde ise siyah metal çerçevelerin olması dekorasyonu destekleyecektir. Komodin modellerinde ahşap tasarım, siyah metal ayaklar ile birleştirilmelidir. Bu takım içinde yer alan yatak modeli ise antrasit grinin en iyi şekilde sergilendiği ve kumaş kaplama bir baza tipi olmalıdır.

Tüm parçaların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan takım masif ahşabın ve siyah metal detayların birleşimini yansıtarak, ahşap parkeler üzerinde endüstriyel dekorasyona nokta atışını yapar. Bu takım metal iskeletli avizeler veya rustik, eskitme ampuller ile tam uyumu yakalar.

Klasik Dekorasyondan Vazgeçemeyenler Nasıl Bir Yatak Odası Seçmelidir?

Klasik dediğimizde akla dekorasyonda deri ve ahşabın uyumu ile birlikte kapitone detaylar gelir. Bu ayrıntılar klasik bir stili öne alırken, yatak odası takımında ise klasik bir makyaj masasının bulunması kaçınılmaz hale gelir. Özellikle oval ve romantik tasarımlı aynalar ile birleşen şık makyaj masaları, zarif puflar ile kullanılırlar. Bu görünüm odanın geneline klasik dekorasyonun zarif ve zamansız yanını yansıtır.

Klasik dekorasyon temanızı yatak odanıza uygularken siyah veya klasik camlı, aynı zamanda sürgülü kapaklı dolapları tercih edebilirsiniz. Bu tip bir dolaba sahip olan takımda bulunan, deri yatak başlığı ise klasik ve lüks bir görünümü ön plana alır. Komodinler ise deri kumaş kaplamanın verdiği ağırlığı artık dengelemek için tek çekmeceli ve minimal ölçülerde tercih edilir. Özellikle ahşap ayak tasarımları ve yerden yüksek modelli komodinler ile klasik stile romantik bir hava katılır.

Klasik dekorasyon stiline sahip bir yatak odası takımını kullanırken, odada giyinme bölümü için ayrı bir hava yaratmak için ise çarpıcı siyah aynalı dolap modellerinin, 4 kapılı seçenekleri tercih edilebilir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir