Blog

Kalabalık Aileler İçin Geniş Yemek Odası Dekorasyonu

Kalabalık Aileler İçin Geniş Yemek Odası Dekorasyonu

Kalabalık aileler ya da sık sık misafir ağırlayan kişiler için geniş yemek odası dekorasyonu oldukça önemlidir. Yemek odaları bu tür aileler için evin en önemli bölümüdür adeta. Eğer siz de bu ailelerdenseniz hem şık hem de hayatınızı kolaylaştıracak yemek odası dekorasyon fikirlerimize göz atmanızı öneririz.

Yemek Odasının Konumu

Geniş yemek odası dekorasyonu oluştururken yemek odanızın evinizde bulunduğu konum önemlidir. Yemek odanız mutfağınıza ne kadar yakınsa sizin için o kadar iyi olacaktır. Eğer yemek odanız mutfağınıza yakın bir yerde olursa sizlere servis açısından kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede tabakları taşırken ya da yemeğinizi misafirlerinize, ailenize sunarken zorlanmayacaksınız.

Alanın Ferahlığı

Kalabalık aileler için geniş yemek odası dekorasyonu oluşturulurken alanın ölçülerini göz önünde bulundurmak gerekir. Yemek odası takımının alanda ne kadar yer kaplayacağını önceden hesaplamanızda fayda var. Yemek odası takımınız bütün bir alanı kaplarsa bu hem kullanım hem de görünüş açısından iyi olmaz.

Yemek odanıza alacağınız yemek takımını seçmeden önce gereken ölçümleri yaparak nasıl konumlandıracağınızı düşünmelisiniz. Bu şekilde ailenize ve misafirlerinize içinde keyifli vakit geçirebilecekleri ferah bir alan yaratabilirsiniz.

Geniş ailelerde bütün aile üyelerinin masaya rahatlıkla oturup kalkabilmeleri önemlidir. Yemek masasının yemek odasının ortasında bulunması bunun kolayca gerçekleşmesini sağlar. Yemek masasını merkezde tutarak geri kalan eşyaları da onun çevresine yerleştirmek sizlere ferah bir alan sunar. Büyük boyutlu eşyaları yemek masasının çok yakınına yerleştirmek de geçişleri zorlayacaktır. Bu yüzden çevredeki eşyaların mesafesinin de dikkate alınması gerekir.

yemek odası dekorasyonu

Kullanacağınız Renkler

Geniş yemek odası dekorasyonu için göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan biri de renk seçimidir. İlk olarak duvar renginin nasıl olacağına odaklanabilirsiniz. Duvarın rengini değiştirme imkanınız varsa açık renk kullanımı yemek odanızın dekorasyonu için daha uygun olacaktır. Bu sayede yemek odanızda daha ferah bir görünüm elde edebilirsiniz. Ferah bir alan, keyifli bir şekilde yemek yemenize katkıda bulunur.

Sıradaki aşama ise duvar rengini seçtikten sonra bu renkle uyum sağlayacak mobilyaları seçmektir. Duvarınız açık renkteyse mobilyalarınızın da açık tonlarda olması yemek odanıza modern bir hava katacaktır. Aynı zamanda mobilyaların açık tonlarda tercih edilmesi minimalist bir görüntü yaratacaktır.

Açık tonlar, zevkinize uymuyorsa elbette daha klasik ya da gösterişli olan tonları tercih edebilirsiniz. Geniş yemek odanızın duvarını siyah, kahve gibi koyu renklere boyamak şık ve geleneksel bir görünüm oluşturur. Yine mobilyalarınızı duvar rengine uyum sağlayacak şekilde seçmenizde fayda var. Siyah bir duvara kırmızı ya da ahşap olan mobilyalar yakışacaktır. Yemek odanızda kullanacağınız aksesuarlarınızı da renkli ya da gösterişli tercih etmek ortamı şıklaştıracaktır.

Mobilya Seçimi

Geniş yemek odası dekorasyonu oluştururken kullanılacak en önemli mobilyalar yemek masası, sandalye, konsol, vitrin ve büfedir. Bu parçaları tercih ederken yemek odanızın genişliğini hesaba katmanızda fayda var. Bu mobilyaların şık olması kadar kullanışlı olması ve yemek odanıza uyum sağlayabilmeleri önemlidir. Yemek odanız mobilyalarınızdan dolayı sıkışık olursa şık mobilyalarınız olması yeterli olmayacaktır. İçinde rahatça hareket edip keyifli yemekler yiyebileceğiniz bir yemek odası için uygun boyutta mobilyalar seçmeniz gerekir.

Özellikle misafir ağırlamayı seven kalabalık ailelerin sandalye sayısını seçerken iyi düşünmesi gerekir. Hem evdeki aile üyelerinin sayısını hem de ağırlayacağınız misafir sayısını doğru hesaplamalısınız. Sandalye sayınızı bunu dikkate alarak seçmeniz iyi olacaktır. Açılıp kapanabilme özelliğine sahip olan masalar, kalabalık ailelere ve misafirlere kolaylık sağlayacaktır.

Salonda yemek odası dekorasyonu

Mobilya Yerleşimi

Geniş yemek odası dekorasyonu için seçtiğiniz mobilyaları yerleştirirken önceliği büyük olan eşyalara vermelisiniz. İlk yerleştirilmesi gereken mobilya, yemek masası olmalıdır. Yemek masalarını özellikle pencere önüne yerleştirmek aydınlık bir alan yaratacağı için yemek odanızı ferahlatacaktır. Yemek masanızın iyi ışık alması önemlidir. Eğer yemek masanız yeterli ışık alan bir alanda değilse avizenin altına konumlandırmak da faydalı olacaktır.

Yemek masanızı yemek odanızın ortasına konumlandırmak isterseniz dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Yemek masanız konsol, büfe ya da ayna gibi eşyalarla aynı hizada olmalıdır. Bu şekilde yemek odası alanınız daha geniş gözükecektir.

Aksesuar Seçimi

Uygun ölçüde, aşırıya kaçmadan kullanacağınız aksesuarlar yemek odanızın şıklığını ikiye katlayacaktır. Geniş yemek odası dekorasyonu için uygun olan birçok aksesuar mevcut.

Yemek odası dekorasyonu oluşturulurken en çok tercih edilen aksesuarlar arasında şamdanlar, mumlar ve çanaklar yer alır. Bu aksesuarları yemek masanıza yerleştirebileceğiniz gibi yemek odanızın diğer kısımları için de kullanabilirsiniz. Bu aksesuarlar özellikle yemek sofralarına estetik bir görünüm kazandırır.

Farklı kokulara sahip olan mumlar tercih etmeniz, estetik bir görünümün yanında yemek odanızın hoş kokmasını sağlayacaktır. Yemek masanızda mum kullanmak romantik bir ortam yaratacak ve masanızın çekiciliğini artıracaktır. Birbirinden güzel dekoratif çanakları yemek masanıza yerleştirip içerisine çeşitli objeler ekleyebilirsiniz.

Ahşap, mermer ya da cam malzemelerden oluşan çanaklar, yemek odanıza güzel bir dokunuş yaratır. Farklı renk ve çeşitlerdeki şamdan, mum ve çanaklar arasından yemek odanıza en iyi uyum sağlayacak olanları seçebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir