Blog

İyi Bir Yemek Odası Takımında Hangi Ürünler Bulunur?

İyi Bir Yemek Odası Takımında Hangi Ürünler Bulunur?

İyi bir yemek odası takımında yemek masası ve onunla stil uyumunu yakalayan sandalyeler, şık bir aynalı yemek odası konsolu olmalıdır. Bu mobilya elemanlarının tümü bir araya geldiklerinde dekorasyonda uyum yakalanırken, kullanım ihtiyaçları karşılanır.

Bir yemek odası takımı aile ve arkadaşlar ile keyifli bir sofra hazırlamak için şık bir masa ve sandalye takımına sahipken, aynı zamanda depolama ihtiyaçlarını karşılamak için zarif bir yemek takımı konsolunu da içermelidir. Bu konsol dış tasarımda modern, rustik, klasik veya endüstriyel çizgileri sergileyerek, yemek odası dekorasyonuna güç katan bir parça şeklinde kullanılır. Üzerinde şık aksesuarlara yer verilebilmesine ve bu yol ile yemek odasına hoş bir hava katılabilmesine olanak sağlar. Hemen duvara konumlandıran oval ve trend aynalar ile mekana daha ferah bir görünüm kazandırır.

Modern Stilde Bir Yemek Odası Takımında Hangi Ürünler Bulunmalı?

Yemek odalarına modern dekorasyonu aktaracak olan bir yemek odası takımında kumaş döşeme sandalyelerin ve modern dekorasyona uygun renkteki parçaların yer alması gerekir. Özellikle antrasit ve açık gri tonlarında cotton kumaş ile tasarlanmış sandalyeler ile beyaz veya gri ahşaptan tasarlanan yemek masaları birleştirilmelidir.

Bu stilde bir takıma eşlik edecek olan en önemli parça ise yerden yüksek ahşap ayaklı ve kapaklı yemek odası konsol tipi dolaplardır. Dolaplar modern dekorasyon çerçevesinde kapakları kendinden çizgi desen uygulamalı modellerden veya şık sade tasarımlardan tercih edilebilir. Bu kişinin modern dekorasyonda hareketli bir parçayı kullanmak istemesine yada sadeliği vurgulamak istemesine bağlı olarak gelişir. Konsol üzerinde ise özellikle geniş oval formlu ve parlak gümüş rengi metal çerçeveli ayanlar, modern dekorasyonun taze ve aydınlık havasını yansıtırlar.

Endüstriyel ve İskandinav Stilde Yemek Odası Takımında Hangi Parçalar Olmalıdır?

Eğer yemek odalarına son dönemlerin en trend dekorasyon dinamikleri arasında yer alan İskandinav veya endüstriyel dekorasyon havası kazandırılacak ise, takım parçalarının ahşap olması tercih edilir. Bu stilde bir yemek takımında ahşap masa ve ahşap ayaklara sahip cotton kumaş kapsama sandalyeler bulunmalıdır. Renk detayında ise masif ahşabın doğal toprak tonlarından yararlanılmış olması tercih edilir.

Sandalye ve masalara ise doğadan ilham alınan tasarımı ile eşlik eden ahşap bir yemek odası konsolu bulunmalıdır. Bu konsol modelinin çekmece bölümlerinde veya gövdesinde el işçiliği ile uygulanmış şerit çıkıntılar bulunabilir. Konsolun hemen üstünde ise siyah veya gri metal çerçeveli oval bir ayna bulunması, dekorasyona ayrı bir hava katar.

Özellikle endüstriyel stilde bu takım elemanları lacivert, kum beji, beyaz veya antrasit duvar renkli yemek odalarında ve salonlarda çarpıcı bir görünümü yaratırlar. Çünkü ahşabın doğal rengi bu tonlar ile etkileşime girdiğinde İskandinav stilin en kuvvetli görünümü açığa çıkar. Odada artık siyah metal detaylı, ahşap duvar raflarına ve farklı tablo seçeneklerine yer vermek de mümkün hale gelir.

Aydınlık ve Geniş Görünümü Destekleyen Yemek Odası Takım Parçaları

Yemek odalarında tazeleyici ve gün ışığından en iyi şekilde yararlanmayı sağlayan bir dekorasyon temasını uygulamak için açık renkli yemek odası takımları tercih edilir. Bu takım modellerinde ise açık toprak renklerini yansıtan bir ahşap masa veya beyaz bir masa mutlaka bulunmalıdır. Beyaz masa tercihlerinin olduğu takımlarda deri, cotton ve ya nubuk kumaş ile tasarlanan açık gri, bej, krem sandalyeler bulunmalıdır. Ahşap yemek masalarına ise ahşabın rengini dengeleyen açık bej ve sırt bölümünde çizgi şeklinde kapitone detaylar yer alan sandalyeler seçilir.

Aydınlık ve geniş bir iç mekan görünümü için en önemli detay ise aynalı yemek odası konsollarının duvar önünde konumlandırılmasıdır. Kare veya oval formlu geniş aynalar ile kapaklı konsol modelleri takımda yer alırsa odanın ayna sayesinde daha derin ve boyutlu gösterilmesi sağlanır.

Işıltıdan Hoşlananlar İçin Yemek Odası Takım Parçaları Nasıl Olmalıdır?

Işıltılardan hoşlananlara hitap eden bir yemek odası takımı, sandalyelerde kadife kumaşın kendine has parlak görünümünü yansıtan modellerdir. Bu kapsamda kadife kaplama ahşap sandalyeler, ahşap yemek odası konsolu ve masa takımında yer almalıdır.

Eğer modern dekorasyonda ışıltı ön plana alınacak ise konsol, yemek masası ve sandalyelerde soğuk gri tonunu sergileyen bir tasarım yer almalıdır. Bu renk tonu hem yemek odasını daha modern ve geniş gösterir hem de kadife kumaşın kendine özgü parlaklığını en iyi şekilde yansıtır. Böyle bir takımın konsolu ise sade, kapak bölümlerine sahip ve kulp detaylarında gümüş metalli modellerden seçilebilir.

Uygun takımın seçimi halinde yemek odalarına ek aksesuar kullanımı yapmak ise daha kolay şekilde sağlanacaktır. Bu parçalara sahip modern takımlar ile taşlı ve kristal avizeler, hasır detaylı sarkıt avizeler, gri peluş halılar rahatlıkla kullanılırlar. Tüm trend detayların birleştirilmesi ile mükemmel uyum yakalanır. Tercih edilmesi halinde ise gri koyu renkli veya lacivert fon perdeler ise görünümde denge yakalanır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir