Blog

Ev Dekorasyonunda Ahşabın Önemi

Ev Dekorasyonunda Ahşabın Önemi

Ev dekorasyonu dendiğinde akla ilk gelen materyallerden biri hiç şüphesiz ahşap ve ahşabın verdiği şıklıktır. Modası hiç geçmeyen ve yaygın olarak tercih edilen bu malzeme dekorasyona doğal bir hava kazandırır. Duvar ünitelerinden mobilyalara kadar pek çok alanda ahşabın kullanımı tartışılamaz. Her zevke ve renge uygun ahşap mobilyalar kullanıldığı alana çağdaş, modern ve seçkin bir dekorasyon kazandırır.Kullanılan materyalin türüne göre ahşap mobilyalar, tasarımda uyumu sağlamak için ideal ögelerdir. Ayrıca pek çok avantajı da beraberinde getirir. Temizlemesi ve bakımı oldukça kolaydır. Rutubeti emer ve ortamın nem dengesini koruyarak aynı zamanda ısı yalıtımı sağlar. Sade yapısı, abartıdan uzak bir gösteriş imkanı sunar. Özellikle evlerde doğallığı ön plana çıkararak muhteşem bir dekorasyon ayrıcalığı kazandırır.

 

 Ahşap Panel Mobilya

Panel mobilya, ana madde ve alt tabaka olarak ahşap paneller ve temel yapı panelleri esas alınarak yapılan montaj tipi mobilyalardır. Kullanım kolaylığı ve alandan kazandıran bu mobilyalar suni tahta, kontrplak, blok tahta, sunta ve MDF gibi malzemelerden üretilmektedir. Panel mobilyalar yüzey dekorasyonu ile eşleşmektedir. Yapay tahta ve donanımı sayesinde ayrılabilir, değiştirilebilir ve deformasyon gibi problemleri ortadan kalkar. Evinize şık bir görünümün yanı sıra estetik ve istikrarlı bir kalite sağlar.

Panel mobilyalarda bağlantı ve nakliye için uygun olan çeşitli metal donanım kullanır. Ahşabın orijinal ve fiziksel yapısı korunur. En doğal hali masif mobilyalardır. Masif mobilyalarda metal ya da tutkal gibi maddelere yer verilmez. Tamamen doğal ağaçtan üretilmektedir. Su bazlı boya ve cilalama yapıldığından kullanılacak en doğal ve sağlıklı mobilyalardır. Dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahiptir. Kullanım bazında eskime ve yıpranma durumu söz konusu olduğunda bakımı yapılarak ilk günkü kalitesine ulaşır.

 

 Masif Ahşabın Avantajları

Masif ahşap kullanımı pek çok avantajı beraberinde getirir. Bunlardan bazıları;

  •  Doğal ve sağlıklı bir malzemedir,
  •  Doğallık bozulmadan geniş yüzey imkanı sunar,
  •  Makinelerde kolayca işlenebilir,
  •  Zengin yüzey tekstür ve dekoratifliğe sahiptir,
  •  Yüksek boyut ve dirençlidir,
  •  Uzun ömürlüdür,
  •  Farklı boyut ve ağaç cinsi özelliği sunar,
  •  Monte ve demonte için en ideal olandır,
  •  Mobilya üretiminin hızını ve kalitesini arttırır.

 

 İşlevsel ve Dekoratif

Evinizde kullandığınız mobilyalar sadece işlevsel ya da sadece dekoratif olmamalıdır. Her iki özelliği de bünyesinde barındırmalıdır. Çünkü işlevsellik ve dekoratiflik bir bütün halindedir. Biri olmadan diğerinin olması herhangi bir anlam ifade etmez. Bu sebeple alacağınız mobilyanın beklentilerinizi karşılaması, görsel açıdan da estetik bir değer kazandırması önemlidir.

Gün içerisinde yorgunluk ve stres gibi problemlerle yüzleştikten sonra eve gelip huzuru ve rahatlığı hissetmek isteriz. Ev ortamında hoşumuza giden eşyalar ve dinlendirici renklerin buluşması dekoratif anlamda görsel açıdan huzur verir. Aynı zamanda işlevsel olmaları hayatımızı kolaylaştırır ve konforu sağlar.Mobilyaların görselliği ve estetiği evin havasını değiştirir. Her geçen gün değişen estetik algısına uyum sağlamak, işlevselliğin dahi önüne geçmiş durumdadır. Fakat evinizde kendinizi konforlu hissetmiyorsanız görsellik çok bir anlam ifade etmeyecektir. Her ne olursa olsun, mobilyalarınızın işlevselliği temel amacıdır. Hiçbir işlevselliği olmayan, konforlu bir kullanım sağlamayan mobilyalar, sadece hoş bir tasarımdan ibarettir. Başında da belirttiğimiz gibi bir mobilya hem işlevsel hem dekoratif olmalıdır. Bu iki özellikten biri olmadığında herhangi bir anlam ifade etmeyecektir. Evde konforu ve rahatlığı sağlamanın yolu işlevsellikten geçse de, zevklerimize uygun olması belirleyici bir özelliktir. Tüm bu özellikleri sağlayan en önemli yapı malzemesi ise ahşaptır.

 

 Dekorasyonunuz Sizi Yansıtsın

Dekorasyon, evlerin sanatıdır. İnsanlığın tarihine baktığımızda, uzun yıllar boyunca insanların yaşam alanlarını bir şekilde dekore ettiklerini görmekteyiz. Bu durum kişilerin zevklerini ve kendi iç dünyalarını ortama yansıtma şeklidir. Çünkü herkes vakit geçirmekten keyif aldığı ortamlar oluşturmak ister. Aynı zamanda bu ortama kişiliğinden bir parça kazandırır.

Yaşamımızın büyük bir bölümünü kapalı alanlarda geçirmekteyiz. Bu alanların dekorasyonu huzurumuza, enerjimize ve ilişkilerimize doğrudan etki etmektedir. Kullanılan objelerin renkleri ve konumu üzerimizde farklı etkiler yaratmaktadır. Doğru dizilimin yanı sıra doğru renk tercihleri de oldukça önemlidir. Sade ve soft renklerin huzur veren bir özelliğe sahip olduğunu vurgulamak gerekmektedir.Bunun yanı sıra sade, açık ve soft renkler daha ferah alanlar oluşturmamızı sağlar. Araya katılacak canlı tonlar hem enerjiyi yükseltir hem de görsel bütünlük kazandırır. Renk tonları söz konusu olduğunda sadeliği en iyi şekilde yansıtan mobilya malzemesi ise ahşaptır. Farklı ağaç türlerinden elde edilen ahşap mobilyaların modası asla geçmediği gibi ortamın renk kombinasyonunu sağlamanın en ideal yoludur.

Sanatla, bilimle ve felsefe ile beslenen dekorasyonlarda ahşabın yeri bir başkadır. Dekorasyonda ahşap kullanımı kişiye enerji ve özgüven verir. Aynı zamanda dinlendirme, motive etme ve yenileme gibi özelliklere de sahiptir. Ahşap mobilyalar her zaman bilinçli bir tüketici farkındalığı ile tercih sebebidir. İhtiyaçlarımıza uygun, sürekli etkileşim içerisinde bulunduğumuz mobilyalarda kullanılan ahşap, bu ihtiyaçlara en iyi cevabı vermektedir. Arz da bu talebe göre şekillenir.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir