Blog

Yemek Odası Takımında Hangi Renkler Tercih Edilebilir?

Yemek odası takımı renklerini seçerken kendinizi bu mekanda nasıl hissetmek istediğinizi düşünün. Enerjik ve dinamik mi? Sakin ve dingin mi? Geniş ve ferah mı? Renkler üzerinde yapılan çalışmalar, renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Kimi renkler insanların daha iştahlı olmasını sağlarken kimi renkler odaklanmayı kolaylaştırarak çalışma ortamı için uygun bir zemin hazırlar.

Renkleri mekanlarınızda doğru kullandığınız zaman istediğiniz etkiyi kolayca yaratabilirsiniz. Çok sayıda renk ve tonları arasından seçim yapma imkanınız var. Zengin seçenekler arasında karar verme aşamasında zorlanmamanız adına öncesinde renk paleti belirleyebilirsiniz. Renk paletlerini sıfırdan kendiniz oluşturabileceğiniz gibi, hazır renk paletleri arasından da tercih yapabilirsiniz. Renk paletlerinde kaç tane renk kullanacağınız tamamen size bağlıdır. Dilerseniz 3 renk, dilerseniz 5 renk dilerseniz de tek bir rengin tonlarını kullanabilirsiniz.

Enerjiyi Artırmak için Kırmızı

Kırmızı yemek odası takımı ortamda enerjinin artmasını sağlar. Kırmızı rengi kullandığı yerde vurucu bir etki yakalamanızı sağlar. Tutku, aşk ve gücün rengi olarak bilinirler. Dominant ve sıcak bir renktir. Az ışık alan bir yatak odanız varsa kırmızı tercih ederek mekanın ışığını artırabilirsiniz. Eğer yatak odanızın bulunduğu mekan darsa, kırmızının büyük alanlarda değil, küçük alanlarda aksesuarla kullanılmasında fayda vardır. Çok fazla kırmızı kullanmak rengin özelliğini olumsuz etkiler. Kırmızı kullanılan mekanda kişinin kendine olan güveni artar. Ayrıca metabolizmayı hızlandıran ve kan akışını artıran bir etkisi de olduğu bilinmektedir. Kırmızı yemek odası takımı tercih edeceksiniz rengi kullanırken dikkatli olun. Aşırıya kaçmayın. Mat yüzeyler yaratarak kırmızının iddialı olma özelliğini biraz kırın. Mekanda sadelik ve iddiayı dengelediğinizden emin olun.

Nötral bir Renk: Gri

yemek odasi gri

Yemek odası için tercih edebileceğiniz nötr renklerin başında gri gelir. Gri iç mekanda sıklıkla kullanılan, kullanımı kolay ve uyumu rahat bir renktir. Farklı renklerin karıştırılması ile farklı gri tonları elde edilebilir. Açık gri tonları dinginlik ve serinlik anlamlarına gelin. Sadece yemek odası için değil bütün ev için uygundur. Gri bulunan ortamda rahatlatıcı bir etki yaratılmış olur. Karmaşa ve tedirginlik ortadan kalkar. Eğer mekanım tamamen enerjiden uzak olmasın derseniz, canlı renklerle birlikte griyi kullanabilirsiniz. Yemek odasının kimi yerlerinde koyu tonları ve kimi alanlarda açık tonları olabilir.

Doğal ve Konforlu bir His için Kahverengi

Kahverengi yemek odası takımı doğal ve konforlu bir hava yakalamanızı sağlar. Kahverengi mavi, sarı ve kırmızı renklerinin birleşiminden oluşmaktadır. Çok farklı tonları içinde bulundurmaktadır. İçinde bulunan tonlarla birlikte kullanıldığında ortaya çok güzel bir renk paleti çıkar. Kahverengi içinde yer alan mavi ve sarı zihinsel odaklanmayı sağlar. Kırmızı renkle birlikte ortaya enerjik bir hava katar. Koyu tonları mekanlarda doğallığı ve güvenilirliği yansıtmaktadır. Açık tonları genellikle çalışma odalarında kullanılmaktadır. Çok dominant bir rengin yemek odasında olmasını istemezseniz gri ve bej renklerle birlikte kahverengi kullanabilirsiniz. Aşırı kullanıldığı zaman kahverengi sıkıcı bir etki yaratabilir bu nedenle rengi dengeli kullanmak konusunda dikkatli olun. Tatlı tonları dengeli kullanıldığında konforlu ve sıcak bir ortam olur.

Feminen bir Yemek Odası için Pembe

Feminen yemek odası tasarlamak isteyen kişilerin yapabilecekleri tercihlerin başında pembe gelmektedir. Pembe dekorasyon için sıklıkla iç mekanlarda tercih edilmektedir. Pembe renk huzur verir ve dingin bir his yakalamanızı sağlar. Kırmızı ile beyaz rengin karışımında pembe elde edilmektedir. Özellikle çocuk odası için tercih edilen bir renk olsa da yemek odası için de kullanılabilir. Ruhsal anlamda rahatlık sağlar. Kullanıldığı mekanlarda sıcak ve davetkar bir hava yaratılmış olur. Stresi de engeller ve ortaya agresif tavırların çıkmasını engeller. Çok açık tonlarının yemek odasında kullanılmasında fayda vardır. Ana renk olarak çok açık bir pembe ve yanına sadece bir ton koyu pembe kullanılabilir. Pembe aksesuarlar ile renk farklı tonlarda mekanda tercih edilebilir.

Yemek Odasında Dengeleyici bir Hava

yemek odasinda renk secimi

Yemek odası renkleri arasında ön plana çıkan mor soğuk bir renktir. Teskin edici ve rahatlık veren bir renk olduğundan misafirlerinizi ağırlamanız için harikadır. Gücün, lüksün ve tutkunun sembolü olarak uzun zaman kullanılmıştır. Gizem, sihir, yaratıcılık, bağımsızlık gibi anlamlarda da kullanıldığı bilinmektedir. Parlak tonlarının tercih edilmesi göz alıcı bir etkinin yaratımına neden olur. Koyu tonları ise fazla üzüntüyü ve depresyonu temsil edebilir. Bu nedenle mor için ton seçimi yaparken dikkatli olmak gerekir. Ne çok açık ne de çok koyu tonlarını tercih etmemekte fayda vardır. Eğer yemek odanız için feminen bir hava yaratmak isterseniz açık mor tonları tercih edebilirsiniz. Mor ile birlikte farklı renkleri de kullanabilirsiniz. Morun içinde zaten yer alan mavi ve kırmızı renkli ve canlı bir hava yakalamanıza yardımcı olur. Renk seçimini yapmadan önce gözlerinizi kapatarak nasıl bir mekanda olmak istediğinizi düşünün.

Yemek odası takımı seçeneklerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir