Blog

Salonda Yemek Odası Dekorasyonu Oluştururken Uymanız Gereken Adımlar

Salonda yemek odası dekorasyonu

Salonda yemek odası dekorasyonu, salonun alanı düşünülerek yapılmalıdır. Geniş salonunuz varsa yemek odası dekore etmek daha kolaydır. Yine günümüzde şık ve işlevsel ürün yelpazesi ile dar alanlarda da harika dekorasyon yapabilirsiniz. Sizin doğru tercih yapmanız ve mobilyalarda uyum yakalamanız durumunda göz alıcı ve şık bir tarz her salonda yakalanabilir. Önemli olan zevkinizi ve tarzınızı yansıtacak yemek odası takımları kullanmanızdır.

Şık Yemek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şık yemek odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Salonunuzun büyüklüğüne uygun yemek odası takımı için mobilyalarınızın ebatlarını ölçün. Salonda tüm mobilyaları en iyi şekilde konumlandırıp hareket alanınızı belirlemelisiniz.
 • Yemek masasını yerleştirdiğiniz yerin üzerine avize veya şık bir aydınlatma yerleştirmelisiniz.
 • Takımı yerleştirirken en büyük parçadan başlayıp en küçük parçaya doğru ilerleyin.
 • Konsol, büfe veya gümüşlük gibi mobilyaları duvara paralel konumlandırmayın. Hafif açılı konumlandırmanız salona ferahlık verecektir.
 • Yemek masanızın arkasına veya salonun en az dar noktasına ayna kullanabilirsiniz. Ayna salonu aydınlatacak ve geniş gösterecektir.
 • Aksesuarlar tarz geçişleri ve renk geçişleri için uygun eşyalar olmaktadır. Şık yemek odası dekorasyonu için şık aksesuarlar kullanılmalıdır. Cam aksesuarlar şık ve göz alıcı bir atmosfer oluşmasına yardımcı olacaktır.
 • Salonunuz küçük ise yemek masasını pencere kenarına konumlandırmanız iyi olacaktır. Hareket alanınız artar ve düzenli bir görüntü oluşur.
 • Salonun zemini ahşap parke ise yemek odası takımının olduğu yerde halı kullanmanız görüntü olarak kalabalığa neden olacaktır.
 • Yemek odası takımını mümkünse mutfağa yakın bir yerde konumlandırmanız iyi olacaktır. Servis yapılırken kolaylık sağlayacaktır.
 • Salonunuz küçükse köşe koltuk takımı arkasında yemek takımı mobilyası konumlandırılabilir.
 • Yemek odası takımının olduğu duvarlara şık ve modern tablolar asılabilir.
 • Yemek masası sandalyelerinin kolaylıkla ileri ve geri hareket ettirilebilmesi için alan bırakılmalıdır.

Salonda yemek odası dekorasyonu

Zarif Yemek Odası Takımları ve Renkler

Salonda yemek odası dekorasyonu için doğru renk seçimi, odanın çok daha zarif ve şık görünmesini sağlayacaktır. Açık renkler salonunuzun ferah ve aydınlık görünmesine katkı sağlayacaktır.

Perla yemek odası takımı açık renkte bir mobilya olup, özel metalik inci kaplamalıdır. Farklı geometrik geçişlere sahip bu tasarımla salonunuzda lüks bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Ayrıca genel olarak, beyaz renkteki yemek odası takımı tüm salonlara uygun olmaktadır.

Eva yemek odası, ceviz kaplamalı şık bir modeldir. Kayın ağacından üretilmiş bu mobilya işlevsel ve dayanıklıdır. Eva yemek odası takımının olduğu duvar ve zeminin açık renkte olması iyi olacaktır. Modern tarzdaki bu takım için modern aksesuarlar ve mobilyanın rengine uygun perdeler kullanılabilir.

Salonda yemek odası dekorasyonu için en iyi önerilerden biri Asya yemek odası takımıdır. Asya yemek odası takımı kül grisi rengiyle gayet şık ve zarif bir tasarımdır. Kayın ağacından üretilmiş bu modern tarz ile yemek vakitleriniz çok keyifli olacaktır.

Konforlu ve estetik olan bu mobilyayı uzun süre kullanabilirsiniz. Hitit yemek odası takımı da ceviz kaplamalı ve işlevsel bir modeldir. Modern salonunuza yakışacak bu takım kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Küçük salonlarınız için ceviz kaplamalı modeller çok yakışacaktır.

Salon İçin Yemek Odası Takımı Nasıl Seçilmelidir?

Salonda yemek odası dekorasyonu için en önemli noktalardan biri takımınızın diğer mobilyalarla uyumlu olmasıdır. Konsol, sehpa gibi detayları salonunuzun büyüklüğüne göre konumlandırmalısınız. Yemek odası takımlarında ana parçalar yemek masası ve sandalyelerdir. Günümüzde yemek masalarında dikdörtgen modeller tercih edilmektedir. Salonunuzun konseptine uygun ceviz kaplamalı, ahşap, metal veya cam detaylı masalar tercih edilebilir.

Yemek masalarının büyütülebilir ve kısaltılabilir özelliklerinin olması iyi olacaktır. Salonda yemek odası dekorasyonu yaparken, sandalyelerin estetik görünümlü, konforlu ve dayanıklı olması gerekir. Salonun günlük kullanımı dikkate alınarak masa ve sandalye seçimi yapmanız işlevsellik açısından gereklidir. Ayrıca salonun duvar ve zemin renkleri dikkate alınarak yemek odası takımı renk tercihi yapılmalıdır.

Şamdanlar, Mumlar ve Dekoratif Çanaklar Kullanın

Salonunuzdaki yemek odası mobilyaları için şamdanlar, mumlar, dekoratif çanakları aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Salonunuzun dekorasyonuna uygun kullanabileceğiniz modern ve klasik şamdan çeşitleri vardır.

Şamdanlar sofralarınızda şık ve estetik bir görüntü oluşturacaktır. Ayrıca günlük kullanım da dekorasyon açısından harika bir görüntü oluşturacaktır. Salonda yemek odası dekorasyonu yaparken, yemek masalarınızın zarif görüntüsünü artıracak şık mumluklar ve mumlar kullanabilirsiniz.

Aksesuar amaçlı farklı renklerde, boyutlarda ve tarzlarda mumluk ve mumlar bulmanız çok kolaydır. Salonunuzla uyumlu mumlar tercih etmeniz iyi olacaktır. Yemek odası takımları için kullanılacak aksesuarlardan biri de dekoratif çanaklardır. Yemek masanızın ortasına koyacağınızı şık ve zarif bir çanak çok hoş duracaktır. Dekoratif çanaklar mermer, cam ve ahşap gibi malzemelerden yapılmaktadır. Bu çanaklar içine sevdiğiniz nesnelerden koyabilir ve salonunuza uygun dekorasyonu tamamlarsanız.

Dekorasyonda Sevdiğiniz Tarzı Seçmelisiniz

Salonda yemek odası dekorasyonu için, mobilyalarda en çok tercih edilen tarzlardan biri modern ve şık tarzlardır. Modern tarzlar gelişim ve değişime açık olan dekorasyonlardır. O yüzden yemek odası takımınıza yeni parçalar ekleyebilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca modellerden, ceviz kaplama mobilyalar ve sandalyeler evinizin havasını rüstik bir atmosfere büründürecektir. Beyaz veya kül grisi rengi yemek odası modelleri, salonunuzda zarif ve şık bir atmosfer yaratacaktır. Sonuçta dekorasyon için yemek odası takımı bakarken, hangi tasarım ve tarzı seçerseniz seçin, sizin sevdiğiniz mobilyalar olması en güzel olanıdır.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir