Blog

Açık Tonlarda Yatak Odası Renkleri Nelerdir?

acik tonlarda yatak odasi renkleri nelerdir

Yatak odaları dinlenme ve rahatlama alanları olduğu için yatak odası renkleri de büyük önem taşıyorlar. Özellikle açık tonlarda yatak odası renkleri tercih etmek isteyenler için oldukça fazla renk tercihi bulunuyor. Bu renklerin hepsinin psikolojik ve estetik olarak etkisi bulunuyor.

Yatak Odalarında Renk Tercihi Nasıl Olmalı?

Yatak odaları için doğru renk seçimi alanın estetik ve rahatlatıcı özelliklerini öne çıkaracak anlamlara sahiptir. Yatak odaları evlerin rahatlamak ve dinlenmek için en önemli alanları olduğundan bu alanda kullanılacak renklerin de bu özellere uyum göstermesi gerekir. Yatak odası renklerinin doğru seçimi sayesinde daha fazla rahatlık duyabilir ve daha iyi bir şekilde uyuyabilirsiniz. İster tek kişilik ister çift kişilik olsun yatak odasında doğru renkleri kullanarak her zaman istediğiniz rahatlığı elde edebilirsiniz. Yatak odası duvarları ve mobilyaları için tercih edilecek renkler psikolojik olarak üzerinizde etkili olduklarından renklerin anlamları ve uyumları üzerine tercihte bulunabilirsiniz.

Açık Mavi ve Tonları

yatak odasi acik mavi tonlari

Yatak odasında açık renkler tercih etmek isteyenler için son derece uyumlu, rahatlatıcı ve estetik görünümü ile açık mavi tonları öne çıkıyor. Mavi; iyi niyet, merhamet, hoşnutluk, uyum, huzur gibi çağrışımlara sahiptir ve bu etkileri yüzünden kişilerin kendilerini rahat hissetmeleri üzerinde etkili olur. Özellikle dinlenme istenilen alanlarda açık mavi tonları yardımcı olacakları için yatak odasında açık mavi ve tonlarını kullanmanız özel bir kolaylık ve rahatlık sunmuş olacaktır. Özgürlük ve uyumu da yansıtan açık mavi tonları doğrudan duvar rengi olarak kullanılacağı gibi mobilyalar için de tercih edilebilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta duvar rengi ile mobilyaların aynı mavi tonlarına sahip olmamasıdır. Daha etkileyici bir görünüm için örneğin mobilyalar açık mavi tonlarında tercih ediliyorsa duvar rengi krem rengi tonlarında olmalıdır.

Açık Sarı ve Tonları

Açık tonlarda yatak odası renk seçimi için açık sarı ve tonları da özel bir dinlenme imkanı sunarlar. Sarı genel olarak renkler arasında neşe ve eğlenceyi ifade eder. Özellikle açık tonlarında bulunduğu alana pozitif enerjinin yayılmasını sağlayarak hareketli ve dinamik özellikleri ile kendisini gösterir. Açık sarı tonları gözü de yormadıkları için dinlenmeniz için daha da etkili olurlar. Açık sarı tonlarını duvarda tercih ediyorsanız bu durumda mobilyaların daha koyu renklerde olmasını sağlamalısınız. Eğer mobilyalarda açık sarı tonlarını tercih ediyorsanız bu durumda da duvar renginin biraz daha koyu tonlarda olmasını sağlayarak uyum elde edebilirsiniz.

Açık sarı tonlarını kullanmak sinirlerin yatışması üzerinde de etkili olmaktadır. Böylece öfke, gerginlik, stres gibi durumları çok daha kolay bir şekilde geride bırakma olasılığınız da artmış olur. Alanı daha fazla geniş gösterdiği için de açık sarı tonları yatak odanızın daha ferah bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

Açık Yeşil ve Tonları

Açık  yeşil ve tonları dinginlik, sessizlik, doğa çağrışımları yaptığı için uyumanız ve uyku alışkanlıklarınız üzerinde olumlu etkiler gösterecektir. Genelde açık yeşil tonları doğa çağrışımları yaptığı için kendinizi yatak odanızda daha huzurlu hissedebilir ve bu sayede uykuya çok daha kolay şekilde dalabilirsiniz. Aynı şekilde sabahları da kendinizi daha iyi hissederek yataktan kalkabilir ve güne daha iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Açık yeşil tonları kullanıldığında mobilyalarda özellikle ahşap görünümlü olan mobilyaları tercih etmeniz çok daha güzel ve huzur dolu bir ortama kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Açık Mor ve Tonları

Açık mor, özellikle leylak rengi yatak odası renk tercihi için son zamanların sık tercih edilen renkleri arasında kendisine yer buluyor. Açık mor tonlarının rahatlamak, gevşemek ve sakinleşmek için önemli etkileri bulunur. Özellikle gözü yormayan bir renk olduğu için leylak tonlarında çok daha rahat şekilde uykuya dalabilir ve kendinizi de daha rahat hissedebilirsiniz. Açık mor tonları ayrıca koyu renge sahip olan mobilyalar ile de özel bir uyum sağlarlar ve bu sayede yatak odanızın çok daha estetik özelliklere kavuşmasına yardım ederler.

Beyaz ve Krem Tonları

yatak odasi beyaz ve krem tonlari

Açık tonlarda yatak odası kullanmak için en çok tercih edilen renkler olan beyaz ve krem tonları saflık, temizlik, ferahlık gibi anlamlar ile birlikte uyku kalitesinin artması üzerinde etkili olurlar. Özellikle beyaz ve krem tonları bütünleyici renkler olarak kabul edilirler ve bu sayede yatak odasının tamamlanmasına yardımcı olurlar. Açıklık ve şeffaflık hissinin de alınmasını sağlayan beyaz ve krem tonlarında doğal bir ortam yaratılabilir, ortam aydınlatması da çok daha iyi şekilde sağlanabilir. Ayrıca bu tonlar sıcak bir hava yaratmak için de etkili olacaklarından yatak odasında istenen huzuru elde etmeye yardım edeceklerdir.

Beyaz ve krem tonları çoğu mobilya rengiyle de uyum gösterir ve onları harika bir şekilde tamamlarlar. Bu tonları kullanırken en önemli dikkat edilmesi gereken konu ise doğrudan beyaz renk tercih edilecekse bu durumun uyku üzerinde olumsuz etkisi olabileceğidir. Beyaz tonu çok canlıdır ve etrafındaki renkleri de çekerek kötü bir görünüm oluşturabilir. Bu yüzden örneğin kirli beyaz gibi tonlarının tercih edilmesi daha iyi bir kullanım sunacaktır. Krem rengi olan tonlarının ise neredeyse hepsi yatak odalarında rahatlıkla kullanılabilir ve farklı renklere sahip mobilyalar ile de uyum gösterebilir. Ayrıca duvar rengi farklı açık tonlara sahipse krem rengine sahip olan mobilyalar yine özel bir şıklık elde etmek için yararlı olacaktır.

Yatak Odasında Renk Seçiminde Dikkat Edilecekler

Yatak odası için hangi renk tonunu tercih ederseniz edin önemli olan bu alana uyumlu bir renk görünümü elde etmektir. Yatak odaları dinlemenizi sağlayan alanlar oldukları için diğer alanlara kıyasla çok daha özen gösterilmesi kısımlar olarak öne çıkarlar. Bu yüzden yatak odanızda tercih edeceğiniz renk seçiminde sizi en iyi hissettiren rengi seçmenin yanında aynı zamanda mobilyalar ile uyumunu da mutlaka göz önünde tutmanız yararlı olacaktır. Aynı şekilde renklerin psikolojik etkilerinin de olduğunu göz önünde tutmanız en doğru rengi seçmenizde yardım edecektir.

Sitemizden yatak odası takımlarını inceleyebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir