Blog

TV Ünitesi ile Dekorasyon Nasıl Yapılır?

TV ünitesi evde en çok dikkat çeken yerlerin başında geliyor. TV ünitesinin evin geri kalanı ile uyumlu olması gerekiyor. Örneğin eğer salon tipiniz ince ve uzunsa, duvar alanına uyumlu konsol satın alabilirsiniz. Ahşap kaplama tercih ederek şıklığı ön plana çıkarabilirsiniz. Konsol rengi salonun geri kalanıyla uyumlu olsun. Bu birbirine zıt renklerin tercih edilmeyeceği anlamına gelmez. Birbirine zıt renkler de tercih edilebilir. Ancak burada önemli olan nokta uyum olmasıdır. Renk kartelasında birbirinin karşısında yer alan renkler, birbirine zıt ancak tamamlayıcı renklerdir. Örneğin mavi ile turuncu birbirinin zıttı olmakla birlikte, birlikte kullanıldıkları zaman uygun şekilde olunca gözü yormaz aksine göze hoş gelirler. Elbette TV ünitesi seçimini yaparken sadece renkleri düşünmeniz yeterli değildir. Renklerin dışında boyut, tarz, malzeme, işlevsellik, doku vb. gibi çok sayıda etmeni de değerlendirmeniz gerekecektir.

Dekorasyon Objeleri Kullanın

tv unitesi dekorasyon objeleri

Dekorasyon objeleri sadece TV ünitesinde değil evin her köşesinde kullanılabilir. Biblolar, mumlar, kitaplar TV ünitesi üzerinde en sık kullanılan objeler arasında yer alır. Kullandığınız objelerin salon temasına uygun olmasına dikkat edin. Alakasız renkler ya da tarzlarda ürünleri sırf dekorasyon objesi olduğu için kullanmayın. Mumlar TV ünitelerine en çok yakışan dekorasyon objeleri arasında yer alır. Mumları yaktığınız zaman ortam loş ve rahatlatıcı bir hal alır. Mekandan keyif alırsınız. Salonunuzda dinlenmek için mumlar küçük ancak bir o kadar da etkili araçlar olacaktır. Mumlar arasında kokulu, renkli, farklı ebatlarda çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Ölçüleri Aklınızda Bulundurun

TV ünitesi ile dekorasyon yapmak istediğiniz zaman aklınızdan asla çıkarmamanız gereken nokta ürünlerin ölçüleridir. Her şeyden önce TV ve TV ünitesinin ölçülerini bilmeniz ve mekanınızın da ölçüsünü almanız gerekir. Her ne kadar iyi ürünlere sahip olursanız olun fark etmez. Mutlaka ölçülerin uygun olması, ne çok büyük ne de çok küçük olması gerekir. Ölçüleri doğru aldığınız zaman hem mekanda hareket alanı kısıtlanmaz hem gözü yormaz hem de uygun bir tercih yapmış olursunuz.

Renklerin Gücünü Kullanın

Dekorasyonda renk seçimi yapmak çok önemlidir. Her rengin kendine ait bir enerjisi ve aurası bulunur. Kırmızı rengin insanda uyandırdığı hislerle gri rengin uyandırdığı hisler aynı değildir. Farklı renkler farklı hisler uyandırır ve mekana farklı bir hava katar. Kırmızı renk genellikle mekanın daha enerjik olmasını sağlar. Gri gibi renkler ise mekanın daha dingin ve sakin olmasına katkıda bulunur. Eğer mekanım bana enerji versin derseniz dekorasyon yaparken kullanacağınız renk paleti içinde kırmızı bulunması uygun olur. Ancak amacınız dinlenmekse, bu renk ve tonlarından kaçınmanız gerekir. Çok sayıda renk ve tonları bulunmaktadır. Seçim yaparken kolaylık olması açısından kendinize önce mekanımda nasıl bir etki yaratmak istiyorum diye sorun. Vereceğiniz cevaba göre zaten pek çok seçeneği elemiş olacaksınız.

Renk Paleti Oluşturun

tv unitesi renk paleti

Renk paleti mutlaka dekorasyon yapılmadan önce oluşturulmuş olmalıdır. Dekorasyon yaparken elinizde hazır bir şablon olması işinizi kolaylaştırır. Dilerseniz kendi renk paletinizi kendiniz hazırlarsınız. Bunun için sıcak ve soğuk renkleri bir arada kullanabilir, tek rengin farklı tonlarını tercih edebilir, canlı ve parlak renkleri bir araya getirerek evinizde oldukça enerjik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Renk seçimini doğru yapmanız adına mutlaka renkler hakkında bilginiz olması gerekir. Renkler hakkında yapılan çok sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmalar ile renklerin insan psikolojisinde nasıl bir etki yarattığı tespit edilmiştir. Örneğin turuncu renk neşelilik anlamını taşırken kırmızı renk enerji ve canlılık anlamına gelir. Renk paletini oluştururken dilerseniz iç mimari profesyonellerden de destek alabilirsiniz.

Rafları Verimli Kullanın

TV ünitesi rafları size hem depo için alan sunar hem de bu alanda dekorasyon yapmanıza imkan tanır. Bir ürün satın alırken ürünün görsel güzelliği kadar işlevsel özelliklerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Rafları olan bir TV ünitesi size işlevsellik anlamında katkı sağlayacaktır. Üstelik hem işlevselliği hem de başarılı dekorasyonu bir arada yakalayabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin salondaki ufak tefek eşyalarınızı saklamak için TV ünitesi raflarına kitap görünümlü şık kutuları koyabilirsiniz. Kutular dışarıdan bakıldığı zaman kutu gibi görünecek, aynı zamanda eşyalarınızı taşıyacaktır. Rafların verimli kullanımı sayesinde evinizde dağınıklık oluşmayacak.

Fotoğraflarınızı Ekleyin

TV ünitesi raflarına fotoğraflarınızı ekleyerek mekanınızı zenginleştirebilirsiniz. Dekorasyon yaparken mutlu anılarınızı kullanmaktan daha iyi ne olabilir? Sevdiklerinizle çekindiğiniz fotoğrafları güzel çerçevelerin içine koyarak TV ünitesi raflarında sergileyebilirsiniz. Fotoğraflarınıza her baktığınız zaman içiniz ısınacak, pozitif enerji alacak ve harika anılarınızı hatırlayacaksınız. Üstelik farklı tarza çerçeve modellerini kullanarak bunları dekorasyon objesi haline getirebileceksiniz. Farklı renk, tarz ve modellerde çok sayıda çerçeve seçenekleri bulunmaktadır. Fotoğrafta hakim rengi çerçeve rengi olarak bile tercih edebileceksiniz. Burada iş yaratıcılığınıza kalmıştır. Renkleri, tonlarını ve dokuları istediğiniz gibi kullanarak evinize şıklığı getirebilirsiniz.

Duvar ünitesi çeşitlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir